Legyen Ön is hobbiasztalos!

hobbiasztalos

A fa, mint természetes nyersanyag, a jelenben újra előtérbe került. A barkácsolás és a kedvtelésből űzött hobbiasztalos tevékenység egyre inkább teret hódít napjainkban. Vannak olyanok, akik plusz bevételszerzés céljából vágnának bele az asztalos mesterség elsajátításába, mások viszont saját készítésű bútorokkal szeretnék megtölteni az otthonukat.

Egy ilyen megvalósítás teljes mértékben egyedi végeredményt kínál, a minőség pedig kizárólag rajtunk múlik. Az első és az egyik legfontosabb lépés, hogy az eszközöket és a kellékeket feltétlenül megbízható cégektől szerezzük be. Számtalan minőségi termék közül választhat manapság egy hobbiasztalos. Nem érdemes silány fúrót vagy csiszolót használni, hiszen ezzel csupán saját magunknak nehezítjük meg a munkát, illetve sok esetben a végeredmény sem lesz olyan, mint szeretnénk.

Tanácsos kifejezetten faipari gépeket vásárolni, hiszen ezek speciálisan a fa megmunkálásához és feldolgozásához kapcsolódnak. Az eredményes hobbiasztalos munkához nélkülözhetetlen egy profi munkapad. Lényeges szempont, hogy megfelelő legyen a terhelhetősége, mivel a legtöbb esetben nehéz tárgyak és munkagépek súlya nehezedik rá.

Mivel oldható meg egyszerűen a raklap csiszolása?

A fával dolgozni öröm, már csak azért is, mert viszonylag könnyen alakítható anyag, amivel elődeink már a kezdetektől fogva jól bántak. Legyen szó teljesen nyers alapanyagról, ami frissen kerül kivágásra az erdőből, vagy éppen előre legyártott deszkáról, azt még kezelni, alakítani kell, nagy odafigyeléssel. Ebbe a kategóriába sorolható a raklap csiszolása is.

A raklapok a szállítmányozás területén kapnak nagy hangsúlyt, de a kialakításuk kezdetén senki sem gondolta volna, hogy egy különálló stílust fognak képviselni a belőlük elkészült bútorok. Tudni kell azonban jól bánni velük. Vannak gyengébb és erősebb kivitelek.

Bármilyen is legyen, a raklap csiszolása mindig megelőzi a többi munkát. Senki sem akar szálkákat kiszedegetni a testrészeiből, miután ráült egy ilyen bútorra. A kellően sima felszínhez mindenképpen ragaszkodjunk. Gyalulásra is sor kerülhet még az első fázisban. Egy sarokcsiszolóra helyezett dörzspapírral gyorsan el lehet érni a kívánt eredményt, majd jöhet a következő fázis.

A raklap csiszolása után mi következik?

Az elméleti és a gyakorlati tudást fokozatosan érdemes felépítenünk, ezért első körben válasszunk egyszerűbb megvalósítást igénylő feladatot! Így sikerélmények kísérik majd a tanulásunk folyamatát. Némi tapasztalattal a hátunk mögött, csupán a fantáziánkra lesz bízva, hogy milyen elképzelés kerül megvalósításra. Hobbiasztalos fórumokon lehetőségünk nyílik eszmét cserélni vagy tanácsot kérni amatőr és profi barkácsolóktól. Ugyanitt a műveinket is megoszthatjuk és bezsebelhetjük a jóleső dicséreteket.

Azért is megéri legelőször inkább raklapokkal dolgozni, mert ezekkel sokkal egyszerűbb bánni, mint a hagyományos deszkákkal, lécekkel vagy éppen rönkökkel. A raklap csiszolása után következhet a méretre vágás és összeillesztés. Ehhez csak a képzeletet kell szabadjára engedni. Mivel a raklapok többnyire standard méretűek, ezért a méregetéssel sem kell annyira törődni, ami csökkenti az esetleges tévedés esélyét. Bár a szép íves kialakítás helyett, inkább a szögletes formáké lesz majd a főszerep, de ez ne szegje a kedvünket!

A raklap csiszolása kihagyhatatlan feladat

Vannak olyan lépések, mint a raklap csiszolása, amit nem érdemes kihagyni a kivitelezés során. Természetesen ennek igényét az is eldönti, hogy pontosan milyen raklap kerül felhasználásra. Mint mindenből, úgy ezekből is vannak jóval silányabb kialakítások, amik olykor a hulladéknak minősülő széldeszkákból készülnek. Ezeken olykor még a kéreg is rajta van, ami a napsugárzás következtében kialakuló száradás hatására elkezd leválni és nagyon csúnyán fest.

A prémium deszkákból készült raklapoknál nem kell olyan sokat törődni az előkészületekkel, mert azok minimális rádolgozással, szinte azonnal festhetőek. A raklap csiszolása kézzel elég nehéz feladat, ezért érdemes gépi segítséget bevetni. Az egyszerűbb, felxre szerelhető csiszolófejek mellett, vannak nagyon professzionális kör, téglalap, háromszög kialakítású eszközök egyaránt, amik garantáltan alapos munkát végeznek, még a nehezen hozzáférhető részeknél is. Mi következik ezután?

A raklap csiszolása több alaklommal szóba jöhet

A „nyers” raklap csiszolása csak az első lépés, mert ezt követi a hibák kijavítása. Ehhez általában mestertapaszt, fa glettet alkalmaznak, amiket száradás után szintén muszáj csiszolni. Amint ez elkészült, jöhet a portalanítás, majd pedig az alapozás. Gyakran az alapozó, illetve az első réteg festése után is történik még finomcsiszolás, amivel a következő bevonat tapadását lehet segíteni. Látható tehát, hogy a raklap csiszolása nem a leggyorsabb folyamat.